خوب رنگ کردن مانتو کاری در ظاهر سخت می باشد که خیلی از خانم ها حوصله انجام دادن آن را ندارند و ترجیح می دهند به جای اینکه بخواهند زمان خود را صرف رنگ کردن مانتو کنند برای خرید مانتو جدید اقدام کنند.

خوب رنگ کردن البسه از زمان های گذشته رواج داشته است و خیلی از افراد با از بین رفتن رنگ اصلی لباس خود مجدد آن را رنگ کرده و استفاده می کرده اند.

رنگ کردن البسه در خانه و خشکشویی هایی مختلف انجام می گرفته است. البته در گذشته این خود افراد بودند که برای رنگ کردن لباس هایشان در خانه دست به کار می شدند و کمتر پیش می آمد که لباس های خود را به خشکشویی برده و بخواهند که آن ها را رنگ کنند.

اما این روزها دیگر کمتر پیش می آید که کسی برای رنگ کردن البسه خود در خانه اقدام کند و ترجیح می دهد هزنیه کرده و آن را به خشکشویی برده و آن را رنگ کند و یا اینکه کلا بیخیال آن لباس می شوند و لباس جدیدی را جایگزین می کنند.

رنگ کردن مانتو در خانه

اصول رنگ کردن مانتو

ما قصد داریم به شما بگوییم اگر هنوز هم فکر می کنید لباس ها و مانتوهایی که در داخل کمد در حال خاک خوردن هستند و آن ها را نمی پوشید عمرشان تمام نشده است و زمان دور ریختن آن ها نمی باشد با چند روش خانگی چطور می توانید آن ها را رنگ کرده و مجدد از آن ها استفاده کنید.

پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا از هزینه های جانبی کم کرده و خودتان به راحتی برای رنگ کردن مانتو و سایر لباس هایتان دست به کار شوید.

مراحل رنگ کردن مانتو

  • انتخاب مانتو مورد نظر
  • انتخاب رنگ مناسب و مورد علاقه
  • آماده کردن ابزار مورد نیاز برای رنگ کردن مانتو

انتخاب مانتو مورد نظر

قبل از اینکه بخواهید مانتو خود را رنگ کنید باید در ابتدای کار درباره جنس پارچه مانتو انتخابی اطلاعات کافی و کاملی داشته باشید. پس مانتویی که می خواهید رنگ کنید را انتخاب کرده و اطلاعات خود را درباره جنس پارچه آن تکمیل کنید.

مثلا مانتوهای نخی جنسشان به گونه ای است که برای رنگ کردن آن ها باید از میزان رنگ بیشتری نسبت به برخی از پارچه ها استفاده کنید چرا که پارچه های نخی میزان رنگ پذیری بالایی دارند.

پارچه های نایلونی به خاطر اینکه از الیاف های مصنوعی ساخته شده اند رنگ پذیری خوبی دارند و اصلا بعد از رنگ آمیزی، آب نمی روند و تغییر سایز هم نمی دهند.

به همین ترتیب شما می توانید درباره سایر پارچه ها نیز اطلاعات لازم را برای رنگ آمیزی بدست آورید.

انتخاب رنگ مناسب

انتخاب رنگ مناسب و مورد علاقه

بعد از اینکه مانتویی که می خواهید رنگ کنید را انتخاب کردید و درباره جنس آن هم اطلاعات لازم را کسب کردید باید به دنبال رنگ مناسب و مورد علاقه خود برای رنگ کردن مانتو باشید.

به  غیر از رنگ های شیمیایی که برای رنگ کردن البسه در بازار وجود دارد رنگ های طبیعی دیگری هم وجود دارند که پایه آن ها براساس گیاهان مختلف می باشد که گزینه مناسبی برای جایگزینی رنگ های شیمیایی می باشند.

مثلا شما می توانید برای اینکه یک رنگ نارنجی خوش رنگ در دست داشته باشید به جای استفاده از رنگ های شیمیایی از ترکیب پوست پیازهای رنگ دار، زردچوبه و هویچ استفاده کنید و یک رنگ نارنجی کاملا گیاهی و طبیعی را برای خود بسازید.

خوب خیلی کم پیش می آید که برای رنگ کردن مانتو به دنبال رنگ نارنجی باشید و اغلب از رنگ های تیره برای این کار استفاده می شود. مثلا اگر بخواهید مانتو خود را رنگ قهوه ای کنید کافی است که دانه های قهوه و چغندر را ترکیب کرده و رنگ قهوه ای مورد نظرتان را بسازید.

یک پیشنهاد دیگر هم برایتان داریم، اگر می خواهید رنگ های دست ساز شما بهترین نتیجه را به شما بدهند کمی هم به آن ها رنگ های مصنوعی و شیمیایی استفاده کنید رنگ های شیمیایی و غیر سمی که به شما کمک می‌کند تا به رنگ دل خواهتان برسید.

آماده کردن ابزار مورد نیاز برای رنگ کردن مانتو

رنگ شما حاضر است و مانتو خود را انتخاب کرده اید. حال دیگر باید وسایل لازم را برای این کار آماده کرده و مشغول به کار شوید.

برای رنگ کردن مانتو باید یک دستکش در اختیار داشته باشید که در زمان رنگ کردن دست های شما به رنگ آغشته نشوند. دوم اینکه مکان مشخصی را برای این کار انتخاب کنید و آنجا را با روزنامه های باطله بپوشانید.

فراموش نکنید که حتما در زمان رنگ کردن مانتو، خودتان لباس های کهنه ای را بپوشید که می خواهید آن ها را دور بیاندازید با این کار  از کثیفی و رنگی شدن لباس ها و خانه یا محل کارتان جلوگیری خواهید کرد.

رنگ کردن مانتو

آغاز رنگ کردن مانتو

یکی از روش هایی که توسط آن می توانید در خانه مانتوهایتان را خودتان رنگ کنید استفاده از ماشین لباسشویی می باشد.

در این روش باید مانتو شما خیس باشد و آن را داخل ماشین لباسشویی قرار داده  و به ازای هر فنجان رنگی که می ریزید باید 4 فنجان آب داغ اضافه کرده و خوب آن ها را با هم مخلوط کنید.

نکته

اگر مانتو شما از جنس نخ باشد باید در یک ظرف جداگانه یک فنجان نمک را با 4 فنجان آب جوش مخلوط کنید و اگر مانتو های شما ابریشمی و نایلونی هستند  یک فنجان سرکه ی سفید را با چهار فنجان آب داغ مخلوط کنید.