اگر به کلاه گذاشتن علاقه دارید، کافیست کلاهی را انتخاب کنید که به شکل صورت شما بیاید.مسئله شکل و قالب صورت شما و نوع کلاهی است که با چهره شما تناسب داشته باشد.همیشه این قانون وجود ندارد که یک کلاه گران قیمت، شیک و با کیفیت عالی، روی سر شما نیز خوب قرار بگیرد، به همین دلیل است که پیش از اینکه کلاه را روی سرتان بگذارید کمی به فرم کلی آن نگاه کنید و مطمئن شوید روی سر شما چه شکلی خواهد داشت.


صورت بیضی شکل و کشیده

شما احتمالا به کلاهی نیاز خواهید داشت که کمی صورت شما را کوتاه‌تر نشان داده و کشیدگی آن را کم کند، اما اگر لبه کلاهی که انتخاب می‌کنید خیلی باریک باشد در این صورت چهره شما کشیده‌تر هم به نظر می‌رسد.

بنابراین برای صورت بیضی شکل شما تقریبا بیشتر مدل‌های کلاه مناسب هستند به غیر از مدل‌هایی که لبه‌های خیلی باریک دارند. کلاه شاپو با لبه متوسط و البته بلندی کم برای صورتتان مناسب است و البته بهتر است سراغ کلاه‌هایی مانند کپ یا کلاه بیسبال نروید.

لازم است پیش از همه چیز فرم کلی گردی صورتتان را بشناسید. این همان حقه‌ای است که برای انتخاب عینک مناسب حتی بدون امتحان کردن آن روی صورت به کار می‌گیرید. پس اگرقبل از پوشیدن می‌خواهید کلاه درستی را انتخاب کنید جلوی آینه بایستید و ببینید صورت شما چه فرمی دارد.

صورت کوتاه

در واقع اگر مدل صورت شما خیلی گرد باشد می‌توان گفت صورت کوتاهی داشته و به کمی کشیدگی نیاز دارید و لازم است که کمی فرم صورتتان کشیده‌تر به نظر برسد. از کلاه‌هایی که تاج بلندی دارند دوری کنید، این کلاه‌ها باعث می‌شود کوتاهی فرم صورت شما بیشتر به چشم بیاید. به جای آن سراغ کلاه‌های با تاج کوتاه بروید که برای فرم صورت شما می‌تواند مناسب‌تر بوده و گردی صورتتان را زیباتر و خوش‌فرم‌تر نشان دهد.

صورت گرد

اگر صورت شما فرم گردی داشته و چانه و پیشانیتان نسبت به گونه‌ها کوچک‌تر به نظر می‌رسد، کلاهی با تاج متوسط برای شما بهتر است. نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که کلاه شما باید لبه باریک‌تری داشته باشد. چنین کلاهی فرم صورت شما را متعادل‌تر نشان می‌دهد.

برای آنکه یک کلاه بافتنی مردانه انتخاب کنید یا کلاه شاپو برای داشتن تیپ نیمه رسمی بخرید، می‌توانید سراغ جدیدترین کلکسیون‌های تولیدکنندگان معتبر و با کیفیت بروید و متناسب با فرم صورت خودتان بهترین‌ها را انتخاب کنید. اما علاوه بر فرم کلاه باید به کیفیت آن نیز توجه کنید و البته رنگ و مدلی را انتخاب کنید که مطابق با سلیقه‌تان است.

در صورت های گرد هدف کشیدن صورت است پس انتخاب کلاه های تمام لبه یاکلاه هایی که دربالای سر تاج یا یک توپک خزه ای دارند برای خانم ها می تواند مناسب باشند.