_سیگاری‌ها به طور متوسط ۱۰ سال کمتر از افراد غیر سیگاری عمر می‌کنند.


_سیگار در رتبه اول عاملِ مرگ‌های «قابل پیشگیری» در جهان قرار دارد.


_هر نخ سیگار بیش از ۲۰ درصد قند در خود دارد

 واقعیتی که شاید هرگز نمی‌دانستید. اکثر دیابتی‌ها هم نمی‌دانند. البته همیشه به بیماران دیابتی هشدار داده شده که نباید سیگار بکشند.


_آمار مرگ در اثر سیگار کشیدن بیشتر از مرگ‌های ناشی از ایدز، مصرف الکل، تصادف موتورسیکلت، خودکشی، سوءمصرف مواد و قتل در جهان میباشد.


_هنگام سیگار کشیدن، بیشتر مردم حدود یک میلی‌گرم از نیکوتین را می‌بلعند. این کار در بعضی افراد باعث ایجاد اعتیاد می‌شود.


_کشور چین به تنهایی ۳۰۰ میلیون نفر از سیگاری‌های جهان را در خود جای داده. چینی‌ها ۱٫۷ تریلیون نخ سیگار در هر سال استعمال می‌کنند.


_هنگامی که سیگار می‌کشید، نیکوتین در عرض ۱۰ ثانیه به مغز می‌رسد. نیکوتین در هر عضوی از بدن وارد می‌شود و این شامل شیر سینه زنان نیز هست ،در نتیجه اگر مادری شیر ده یا باردار استعمال کند به کودک هم منتقل میشود.


_میزان نیکوتین موجود در سیگارها هر ساله افزایش می‌یابد. برخی از برندها بیش از ۱۱ درصد نیکوتین بیشتر در سیگارهای تولیدی خود استفاده می‌کنند.


۹ نفر از هر ۱۰ سیگاری، سیگار کشیدن را از قبل از ۱۸ سالگی شروع کرده‌اند و تقریبا اغلب آنها از ۲۶ سالگی سیگاری حرفه‌ای شده‌اند.


_سیگار یکی از پررونق‌ترین تجارت‌های جهانی است متاسفانه.


_علائم مربوط به سندرم پیش از قاعدگی با استعمال سیگار تشدید می‌شود. به طور مثال، زنانی که سیگار مصرف می‌کنند ۵۰ درصد بیشتر احتمال دارد برای مدت زمان طولانی‌تری با عارضه دل درد مواجه باشند. همچنین، خطر بروز علائم دیگری همچون کمر درد، ورم و آکنه در زنان مصرف کننده سیگار بیشتر میباشد.


_بر اساس آمار رسمی، سیگار کشیدن عامل یک ، از ۵ مرگ سالانه افراد در ایالت متحده آمریکا است.


_تنباکوی سیگار هر سال ۴۸۰ هزار مرگ را در کشور آمریکا رقم می‌زند.


_سیگار عامل سرطان، بیماری‌های قلبی، سکته، دیابت و بیماری‌های ریوی همانند آمفیزم، برونشیت و انسداد شدید راه تنفس است.

هر ۸ نفر از ۱۰ نفر مبتلا به آمفیزم، سیگاری است.


۴۱ هزار از مرگ‌هایی که هر سال در کشور آمریکا روی می‌دهد در نتیجه‌ی استشمام دود دست دوم سیگار است. (دودی که افراد سیگاری در کنار افراد سیگاری تنفس می‌کنند)


_فرزندان افراد سیگاری ۱۵ برابر بیشتر از فرزندان افراد غیرسیگاری به سمت مصرف مواد مخدر گرایش پیدا میکنند.


_از هر یک نفر که در اثر مصرف سیگار جان خود را از دست می‌دهد، ۲۰ نفر دیگر از بیماری‌های مربوط به دود سیگار رنج می‌برند.


_به گفته کارشناسان بیشتر مصرف کنندگان سیگار از این موضوع آگاهی ندارند که ترکیب‌های مضر این ماده دخانی در خون جذب و از کلیه‌ها عبور کرده و در ادرار ذخیره و در مثانه جمع می‌شوند. این ترکیب‌ها مثانه را تحریک کرده و موجب تکرر ادرار هم می‌شود._سیگاری‌ها بیش از ۷۰ درصد از قطران و نیکوتین موجود در سیگار را وارد ریه‌های خود می‌کنند.

در هر روز دو هزار و ۱۰۰ بزرگسال به یک سیگاری حرفه‌ای تبدیل می‌شود.


_مارک‌های آمریکایی سیگار همانند مالبرو، کول، کمل و کنت حدود ۷۰ درصد بازار جهانی را به خود اختصاص داده‌اند._دود سیگار حاوی ۷۰۰ ماده شیمیایی مختلف است که دانشمندان ثابت کرده‌اند دست‌کم ۷۰ ماده از آنها عامل اصلی سرطان است.

مرگ ناشی از سرطان در افراد سیگاری‌ دو برابر بیشتر از غیرسیگاری‌ها است.