توصیه اول مد و فشن: استراتژی پوشیدن لباس‌های مجلسی بدن‌نما

جذابیت و گیرایی استایل شما به این بستگی دارد که بدانید چقدر از بدنتان در یک لباس باید پوشیده باشد و چقدر از آن می‌تواند نمایان شود.

به گفته جن راد (Jen Rade)، استایلیست آنجلینا جولی ، “تنها یک بخش از بدن‌تان را انتخاب کنید که داخل لباس دیده شود” بنابراین اگر یک لباس مجلسی دکلته انتخاب می‌کنید، لباس نباید بیش از اندازه کوتاه باشد یا اگر لباس‌تان کوتاه یا دارای چاک بلند است، بهتر است شانه‌ها پوشیده باشند.


توصیه دوم مد و فشن: شومیز سفید را در لیست لباس‌هایتان قرار دهید

اگر قرار باشد داخل کمد لباس‌هایتان یک لباس همیشه کاربرد داشته باشد، حتما یک شومیز سفید ساده نیاز است. شومیزهای سفید همان‌هایی هستند که می‌توانید به وفور در استایل مرلین مونرو پیدا کنید.

یک مدل شومیز سفید و ساده زنانه به راحتی به یک شلوار جین ظاهری درخشان می‌دهد یا باعث می‌شود دامن ساده شما کلاسیک و خاص دیده شود.


توصیه مهم: شومیز سفید را ترجیحا با دست یا با لباس‌های کاملا سفید دیگر بشویید و بیش از حد از مایع سفیدکننده استفاده نکنید، چون باعث زرد شدن پارچه می‌شود.


توصیه سوم مد و فشن: اکسسوری‌ها را در رنگ‌های روشن انتخاب کنید

تیپ خانم‌های ایرانی پر است از رنگ‌های طبیعی، از سرمه‌ای و مشکی و شتری گرفته تا طوسی و خاکستری؛ اما به سادگی می‌توانید به این رنگ‌ها کمی انرژی بدهید، کافیست کیف و کفش خودتان را در رنگ‌های روشن انتخاب کنید.

اکسسوری‌ها شامل انواع کیف، کفش، زیورآلات، کمربند و یا شال و روسری به راحتی می‌توانند یک تیپ ساده و بدون رنگ را جذاب و منحصر به فرد نشان دهند و علاوه بر آن خیلی راحت با هر تیپی ست می‌شوند.


توصیه چهارم مد و فشن: قد شلوار را با قد پاشنه کفش تنظیم کنید

کیت یانگ  (Kate Young) یکی از معروف‌ترین استایلیست‌های هالیوود معتقد است که ” بزرگترین اشتباه خانم‌ها این است که قد شلوارشان را متناسب با قد پاشنه شلوار انتخاب نمی‌کنند.”

در واقع یک شلوار باید یا مناسب کفش‎های تخت زنانه باشد یا کفش‌های پاشنه بلند.


قاعده کلی: قد شلوار باید به اندازه‌ای باشد که حدود 1.5 سانتی متر از سطح زمین بالاتر قرار گرفته یا درست بالای کفش باشد.


توصیه پنجم مد و فشن: کیف دوشی برای استایل‌های بعداز ظهر است

یک کیف ظریف زنانه با بند بلند زنجیری بهترین انتخاب برای مهمانی‌های بعداز ظهر یا نیمه رسمی است. این توصیه شر کالتر (Cher Coulter) به عنوان یکی از استایلیست‌های معروف است. حتی می‌توانید بند کیف را به صورت یک طرفی و کج بیاندازید که تیپ شما را دخترانه‌تر و البته اسپرت تر نشان می‌دهد.

توصیه ششم مد و فشن: برای شلوار جذب پارچه‌های کشی مناسب است

اگر یک شلوار جذب زنانه انتخاب می‌کنید توجه داشته باشید که پارچه شلوار کمی الیاف کشی مثل اسپاندکس یا لاکرا داشته باشد. در واقع یک شلوار نخی کامل نمی‌تواند فرم جذب خوبی روی بدن داشته باشد و از جذابیت استایل شما کم میکند.

به همین دلیل هم شلوارهای جین جذب معمولا ترکیبی از 95 درصد نخ و 5 درصد اسپاندکس یا سایر الیاف نخی هستند. این فرمولی است که در هر شلوار زنانه‌ای که فرم جذب دارد باید رعایت شود.

توصیه هفتم مد و فشن: پیش از خرید، به شستشو و نگهداری لباس فکر کنید

هر لباسی در صورتی همیشه زیبا و خوش‌فرم دیده می‌شود و می‌تواند تا مدت‌ها در کمد لباس شما جای داشته باشد، که به خوبی از آن نگهداری شود.

برخی از لباس‌ها نگهداری‌های خاصی می‌خواهند، مثل یک لباس سفید یا شیری خیلی درخشان که لازم است همیشه خشک شویی شود یا یک بلوز ظریف زنانه با سنگ دوزی‌های خاص آن که لازم است همیشه با دست شسته شود.

پس همیشه به توصیه‌های شستشو روی هر لباس توجه کنید و دقت کنید که پارچه‌های ظریف یا دوخت‌های خاص نگهداری‌های مربوط به خود را دارند.

توصیه هشتم مد و فشن: متناسب با فرم بدن لباس بپوشید

شوشانا گروس (Shoshanna Gruss) یکی از طراحان به‌نام مد و لباس معتقد است که “وقتی فرم و مدل لباس متناسب با اندام خودتان را پیدا کردید، باید همیشه از همان مدل خاص پیروی کنید”

برای مثال اگر ریزنفش هستید شاید بهتر باشد پیراهن‌های ماکسی خیلی بلند نپوشید و یک پیراهن کمربنددار با قد تا بالای زانو را جایگزین آن کنید  یا اگر بالاتنه درشتی دارید بهتر است بلوز با راه راه‌های افقی را استفاده نکنید و به جای آن طرح‌های ساده یا لباس‌های بدون طرح را انتخاب کنید.

توصیه نهم مد و فشن: یک لیست از لباس‌های محبوبتان تهیه کنید

اگر موقع خرید لباس همیشه گیج می‌شوید و نمی‌دانید دقیقا چه مدل‌هایی را باید انتخاب کنید، بهتر است یک لیست از 10 لباس محبوب کمدتان را تهیه کنید. به این ترتیب می‌دانید که دقیقا کدام مدل لباس  همیشه به کارتان می‌آید و علاوه بر آن می‌دانید که لباس‌هایی که می‌خرید با آنچه که دارید همخوانی داشته و برای ست کردن یک لباس جدید دچار مشکل نمی‌شوید.

توصیه دهم  مد و فشن: همیشه آماده پرو کردن لباس باشید

به ویژه اگر یک لباس خیلی مهم مثل یک لباس مجلسی خاص را پرو می‌کنید فراموش نکنید که پیش از پوشیدن آن حتما گن داشته باشید. پوشیدن گن و لباس زیر و سوتین مناسب باعث می‌شود که لباس با فرم واقعی و زیبای خودش روی تن شما بنشیند.

حتی جزییات را هم رعایت کنید، کفش پاشنه بلند، رژلب و موهای شانه شده حس بهتری از لباسی که پرو می‌کنید به شما می‌دهد.


توصیه یازدهم مد و فشن: وقتی شک دارید یک سایز کوچک‌تر انتخاب کنید

در مورد خرید شلوار جین زنانه، هر موقع که در شک و تردید بودید، سراغ یک سایز کوچک‌تر بروید. شلوارهای جین معمولا به مرور زمان کمی گشاد می‌شوند بنابراین یک سایز کوچک‌تر بهتر است، ضمن اینکه شلوارهای جین وقتی فرم شل و وارفته‌ای روی تن داشته باشند، اصلا جالب دیده نمی‌شوند.

توصیه دوازدهم مد و فشن: کمد لباس‌تان را خلوت کنید

لباس‌ها به کمی جا برای نفس کشیدن نیاز دارند، شما باید بتوانید به سادگی همه لباس‌هایتان را ببینید و به راحتی انتخاب کنید بدون آنکه مجبور شوید برای پیدا کردن یک لباس یا کفش خاص کل کمدتان را بهم بریزید.

پس کمد لباس‌هایتان را مرتب کنید و هر لباسی را که نیاز ندارید یا نمی‌پوشید، بیرون بیاندازید.

توصیه سیزدهم مد و فشن: همه زوایا را به صورت کامل بررسی کنید

هرگز خانه را قبل از اینکه تمام زوایای یک استایل را چک کرده باشید، ترک نکنید. همه جزییات باید متناسب و زیبا به نظر برسند، تا بعد از خروج پشیمان نشوید .


توصیه چهاردهم مد و فشن: گردنبندها را لایه لایه استفاده کنید

کوکو شانل (COCO Chanel) طراح معروفی است که همیشه این توصیه را در تمام استایل‌های خود به کار می‌برد. استفاده از چند گردنبند همزمان می‌تواند نمادی از خلاقیت شما در یک استایل باشد، تنها به این توجه کنید که هر گردنبند قد متفاوت اما جنس و رنگشان یکسان باشد.

توصیه پانزدهم مد و فشن: آستر لباس‌ها را بررسی کنید

کیفیت آستر و دوخت تمیز آن امضای یک طراح و بهترین نشانه کیفیت یک لباس می باشد. پس همیشه تنها به ظاهر بیرونی بسنده نکنید و نگاهی دقیق به دوخت و جنس آستر آن بیاندازید تا ارزش واقعی یک لباس را تعیین کنید.

توصیه شانزدهم مد و فشن: ذهنتان را برای انتخاب‌های نو بازکنید

وقتی لباسی را انتخاب می‌کنید که از مدل آن خوشتان می‌آید و خیلی خوب روی بدن شما می‌نشیند، بهتر است سراغ جمله ” این لباس سلیقه من نیست” نروید! همیشه ذهنتان را برای تجربه‌های تازه باز نگه دارید و از استایل های جدید خود لذت ببرید.


توصیه هفدهم مد و فشن: به برندها وفادار باشید

این نکته‌ای است که می‌توانید از کیت میدلتون دوشز کمبریج یاد بگیرید! اگر لباس‌های یک برند با سلیقه شما متناسب است به آن وفادار بمانید چون احتمالا تمام مجموعه‌های آینده آن برند هم مناسب با سلیقه شماست!

این کاری است که کیت میدلتون در انتخاب استایل‌های خود انجام می‌دهد، استفاده از برندهای همیشگی و طراحان خاصی که از گذشته برای او لباس طراحی می‌کرند.

توصیه هجدهم مد و فشن: کفش‌های پاشنه بلند نود (Nude) انتخاب اول‌اند

نود یا همان رنگ پوست، امسال یکی از مدهای پرطرفدار زنانه به ویژه در انواع کفش پاشنه بلند است.

وقتی نمی‌دانید چه رنگی با لباس شما ست می‌شود یک کفش پاشنه بلند کرم یا همان نود را انتخاب کنید.


نکته: کفش‌های پاشنه بلند نود شما را قدبلندتر نشان می‌دهند.


توصیه نوزدهم مد و فشن: طرح راه راه را در کمدتان داشته باشید

تینا چای (Tina Chai) یکی از استایلیست‌های معروف مد و فشن معتقد است که “هر تکه لباس با طرح راه راه، در عین کلاسیک بودن، کاربردی و همیشگی است و می‌تواند تیپ شما را به یک استایل خاص تبدیل کند بدون آنکه شلوغ دیده شوید.”

توصیه بیستم مد و فشن: هرگز یک کت یا کاپشن خسته کننده نپوشید

“کت و کاپشن زنانه هرگز نباید ساده و خسته‌کننده به نظر برسد، آن‌ها تمام تیپ شما را پوشش می‌دهند، به چشم می‌آیند و اگر یک فرم معمولی خسته‌کننده داشته باشند همه چیز را تحت تاثیر خود قرار می‌دهند.” این توصیه هلمز یانگ (Holmes Yang) یک طراح لباس مشهور است.

دانستن نکات بیشتر مد و فشن به شما کمک می‌کند که یک استایل متفاوت و حرفه‌ای داشته باشید و درست مانند استایلیست‌های معروف لباس بپوشید.