محصولات جدید!!

دامن و دامن شلواریکمی صبر کنید...

دسته‌بندی


راهنمای خرید اینترنتی دامن زنانه و دخترانه و معرفی انواع آن

دامَن، گونه‌ای پوشاک است که از کمر تا زانو یا بالای آن و گاه تا مچ پا را می‌پوشانَد. امروزه دامن بیشتر پوشاکی زنانه به‌شمار می‌رود، گرچه هنوز بخشی از پوشاک سنتی و آیینیِ رایج در میان برخی از مردان نیز هست.

دامن‌ها بر اساس قد، از بسیار بلند تا بسیار کوتاه، عبارتند از: دامن ماکسی، دامن میدی یا متوسط، دامن کوتاه و مینی‌ژوپ. شکل دامن نیز می‌تواند چین‌دار، دامن کلوش، راسته، دامن ترک (مانند شش تَرک) باشد.

دامن‌ها ممکن است از جنس نخ پنبه یا کتان یا حریر یا اطلس (ساتَن) و… باشند. برخی دامن‌ها هم پلیسه هستند.

برخی اوقات دامن را به همراه کت و گاهی به همراه بلوز می‌پوشند.


انواع دامن زنانه برای خرید :

دامن خطی یا دامن کلوش

دامن کلوش یا خطیِ شبیه اِی (A) یکی از انواع دامن زنانه است. اگر نگاهی دقیق به آن بکنید، متوجه شباهت آن با حرف اِی (A) در زبان انگلیسی می‌شوید. این مدل دامن از قسمت کمر به‌سمت پایین گشاد می‌شود.این نوع دامن گاها دامن راسته نیز گفته مشود.

دامن تنگ

دامن مدادی یا دامن تنگ هم یکی از انواع مدل‌های دامن است. این مدل دامن از کمر تا باسن حالت چسب و تنگ دارد. برای اینکه دامن در این بخش‌های بدن چسبان باشد، معمولا در خیاطی از ساسون استفاده می‌شود.

دامن لوله‌ای هم یکی از انواع دامن تنگ است که بیشتر از پارچه‌های کِشی یا در ‌اصطلاح استرچ (stretchy) دوخته می‌شود. این دامن‌ها جلوهٔ خاص و زییایی دارند. اگر با شکل بدنتان تناسب داشته باشند، به جذابیت‌تان اضافه می‌کنند

دامن متناسب

همانطور که از اسم آن بر می آید، این دامن کاملا متناسب و اندازه است و به کمک ساسون از کمر تا باسن ادامه می یابد.دامن مدادی نیز در این گروه قرار دارد. این دامنی است که بسیار بدن نما است.

دامن Drindl (نوعی دامن نسبتا بلند با کمر )

دامن دیرندل (Dirndl/ واژه‌ای آلمانی) یا دامن کمردار یکی از انواع دامن‌های راسته است. اصولا این نوع دامن یکی از پوشش‌های سنتی زنان آلمانی بوده است. دامن‌های دیرندل در قسمت کمر جمع می‌شوند. این دامن‌ها معمولا دارای کمربند یا بندی هستند که دامن را در ناحیه کمر جمع کند.

دامن دراپۀ سارنگ (لُنگی)

دامن دراپه هم یکی از انواع دامن زنانه با پیلی یا چین‌خوردگی‌هایی در تمام بخش‌های دامن یا فقط یک طرف آن است. به دامن‌های دراپه سارونگ هم گفته می‌شود. سارونگ دامنی سنتی و مربعی شکل است که شبیه لنگ دور بدن پیچیده می‌شود.

دامن مینی‌

دامن مینی یا مینی‌ژوپ به‌معنای دامن کوتاه است؛ البته بهتر است بدانید که ژوپ در زبان فرانسوی یعنی دامن. پس وقتی می‌گوییم مینی‌ژوپ، دیگر لازم نیست که کلمه دامن را هم در کنار آن بیاوریم.

بلندی مینی‌ژوپ‌ها از ۲۵ تا ۴۳ سانتی‌متر است؛ البته قانونی وجود ندارد و مینی‌ژوپ‌ها می‌توانند از ۲۵ سانتی‌متر هم کوتاه‌تر باشند. این دیگر به سلیقه و البته شکل اندامتان بستگی دارد.

دامن لایه ای یا چندطبقه

این نوع دامن دارای چند لایه از پارچۀ چین دار است که بر روی یکدیگر قرار می گیرند تا شکل دامن را ایجاد کنند.

یکی از لباس‌های رؤیایی و محبوب بیشتر دخترک‌های نازنین، دامن چندطبقه است. پوشیدن چنین دامنی حس شاهزاده‌بودن را به آنها می‌دهد. اگر این مدل از انواع مدل‌های دامن به اندامتان بیاید، با پوشیدن آن می‌توانید در هر مهمانی، به شاهزاده‌ای زیبا تبدیل شوید.

دامن دایره‌ای

دامن‌های دایره‌ای برشی شبیه به دایره دارند؛ یعنی اگر دامن را روی سطحی صاف پهن کنید، شکل دایره‌ را می‌بینید. این مدل از دامن‌ها در قسمت کمر لباس، بسیار چسبان و تنگ است.پارچۀ دامن شبیه به دایره ای با یک سوراخ است و به همین علت نیز نامِ دایره ای را دارد.

دامن تَرک موج‌دار

از نام دامن ترک موج‌دار کاملا مشخص است که با دامنی با چین‌وشکن‌ روبه‌رو هستیم. این موج‌ها در بخش پایینی دامن ظاهر می‌شوند. برای دوختن دامن ترک‌ موج‌دار، باید تکه‌ها و بخش‌های موج‌دار را به‌طور جداگانه به قسمت بالایی دامن بدوزید.

دامن بلند

این دامنی بلند با تکه هایی از پارچه است که آنرا شبیه به حرف A می کند.
الگوی دوخت زیر دامنی که در اینجا آورده شده است در واقع همان دامن بلند است.

دامن گوده‌ دار

دامن گوده‌دار مدلی از انواع دامن زنانه است که برای پر و حجیم‌ به‌نظرآمدن دامن به آنها پارچه‌هایی بریده‌شده با الگوی مثلث اضافه می‌شود؛ یعنی تکه‌پارچه‌هایی مثلثی به قسمت‌هایی از پارچهٔ دامن دوخته می‌شود.

دامن ترومپتی یا شیپوری

احتمالا مدل ترومپتی را با نام «مدل ماهی» می‌شناسید. این مدل از انواع مدل‌های دامن از کمر تا لبه پایینی لباس تنگ است، ولی در لبهٔ دامن کلوش‌ می‌شود.

دامن بند دار (لُنگی)

این نوعی دامن است که در اطراف بدن با استفاده از بند یا دکمه بسته می شود.

دامن گره‌ای

دامن گره‌ای هم مدل جالبی دارد: پارچه دور بدن پیچیده می‌شود و به‌ کمک یک بند یا سنجاق می‌توانید دو سمت پارچه را به‌ هم متصل کنید.

دامن شلواری

دامن شلواری را نمی‌توان به‌طور دقیق به خانواده دامن‌ها راه داد. اگر بخواهیم دقیق‌تر به آن نگاه کنیم، با لباسی روبه‌رو می‌‌شویم که هویت مشخصی ندارد. دامن شلواری همان‌طور که از نامش برمی‌آید، هم شلوار است و هم دامن.

در توصیف این نوع دامن می‌توانیم از دو مسیر وارد شویم: دامنی که پاچه‌هایی گشاد دارد و به شلوار بی‌شباهت نیست یا شلواری که پاچه‌های گشادش آن را شبیه دامن کرده است. بطور کلی دامن شلواری شبیه به دامن کلوش است اما در واقع مانند شلوار به دو قسمت تقسیم می شود.

دامن پلیسه دار

دامن پلیسه دامنی است با چند لایه پارچه که روی هم خوابیده‌اند. امکان دارد که این چین‌خوردگی‌ها از قسمت کمر دامن شروع شود یا تکه بالایی دامن از پلیسه‌ها جدا باشد؛ یعنی پلیسه‌های دامن به‌طور جداگانه به پارچهٔ بالای دامن دوخته شوند.

دامن نامتقارن

یکی از انواع دامن‌های زنانه که متنوع و خاص به‌ نظر می‌رسد، دامن نامتقارن است. این نوع دامن‌ها در بخش پایینی خود، تقارن و نظمی ندارند؛ یعنی پایین دامن به‌جای لبه‌ای صاف و متقارن، در هر قسمتی ساز خود را می‌زند.

دامن کلوش نامتقارن

این دامن دارای لبه هایی نامتقارن است.دامن دستمالی (Handkerchief) یک نوع از این مدل دامن های نامتقارن می باشد زیرا در واقع شبیه به این است که یک تکه دستمال را در مرکز دامن قرار داده اید و از آن آویزان است.

دامن پُفی

این نوع دامن ها ظاهری پُفی دارند که با جمع شدنِ لبه های آن بوسیلۀ بندی پلاستیکی ایجاد می شود.

دامن حبابی

دامن‌های حبابی هم طرح بسیار خاص و جالبی در میان مدل‌های دامن دارند. بالای لبهٔ این دامن‌ها حالت پُف و حباب دارد و زیر لبهٔ دامن با یک بند به‌طرف داخل لباس جمع می‌شود.

دامن یوغ دار (Yoke)

این دامن ها دو بخش دارند. یک بخش یوغ مانند در بالا و بخش آزادتر در پایین.یوغ می تواند در اشکال مختلف مانند دایره، نامتقارن، و یا مثلثی وجود داشته باشد.این دامن به این علت که در قسمت باسن چسبان است به همین نام نیز نامیده می شود.قسمت پایینِ دامن می تواند کمی جمع شده یا پلیسه دار باشد. می توانید فایل آموزشی در مورد دوخت این نوع دامن را مشاهده نمایید.

دامن دوتکه

دامن‌های دوتکه نیاز به شرح ندارند. این دامن‌ها شامل دو تکهٔ مجزا هستند که به هم دوخته شده‌اند. مثلا ممکن است پارچه از ناحیه کمر تا حوالی ران، به تکه پارچه‌ٔ دیگری با شکل‌های مختلف دوخته شود. بخش پایینی این نوع دامن مدل‌های گوناگونی دارد؛ مثلا ممکن است به‌شکل مدل‌های نامتقارن، گرد یا مثلثی به بخش بالایی دامن دوخته شود.

دامن لاله ای

این دامن همانطور که از نامش مشخص است، شکلی شبیه به گل لالۀ برعکس دارد.این دامنی با لبه های غیر معمول در قسمت جلویی است که روی هم قرار می گیرند.این دامن در قسمت میانه کمی پهن تر از لبه ها یا کمر است.

دامن چندتکه

دامن‌های چندتکه هم از دوختن چند تکه پارچهٔ مختلف یا مشابه به‌ یکدیگر آماده می‌شوند؛ یعنی هم می‌توانید چند پارچهٔ مختلف را در برش‌هایی افقی به هم وصل کنید و هم می‌توانید پارچه‌ای مشابه را به چند تکه تقسیم کنید و در قالب تکه‌هایی به‌شکل افقی به هم بدوزید.

طول های مختلف دامن
بر اساس سلیقۀ افرادی که دامن را به تن می کنند، سبک رایجی که مُد شده است، تاثیرات فرهنگی بر روی افراد، شکل بدن، آب و هوا، و موارد دیگر می توان اندازۀ دامن را انتخاب نمود.

 1. دامن های بسیار کوتاه: این دامن ها حدود 1 اینچ زیر باسن هستند یعنی حدود ۲ تا ۳ سانتی‌متر زیر باسن قرار می‌گیرند. به‌طورکلی، طول این دامن‌ها حدود ۲۳ تا ۲۵ سانتی‌متر است.به عبارتی دیگر این دامن، حدود 8 تا 10 اینچ است.
 2. دامن کوتاه: این دامن کوتاه تا قسمت پایینِ ران است.
 3. دامن تا روی زانو
 4. دامن میدی یا متوسط: لبه این دامن‌ها در جایی میان فاصله زانو و قوزک پا قرار می‌گیرد.
 5. دامن با اندازۀ مجلسی(اندازۀ مهمانی): این دامن در جایی بین دقیقا زیر زانو و بالای ماهیچۀ ساق پا می باشد.
 6. دامن با اندازۀ متوسط: طول این دامن جایی بین زانو و مچ پا است.
 7. دامن‌های رسمی: لبهٔ دامن‌های رسمی تا زمین فقط ۲٫۵ سانتی‌متر فاصله دارند.
 8. دامن‌های کوکتل: لبهٔ این دسته از دامن‌ها هم در جایی میان زیر زانو تا بالای قسمت میانی ساق پا قرار می‌گیرند.
 9. دامن بلند یا ماکسی: این اندازۀ دامن بین ماهیچۀ ساق پا و پایین تر از مچ پا است و حدود ۲۰ سانتی‌متر با زمین فاصله دارند.
 10. دامن شبِ رسمی و یا کاملا بلند: این اندازۀ دامن حدود 1 اینچ با زمین فاصله دارد و کاملا بلند است.
 11. دامن بسیار بلند: این نوع دامن کاملا بر روی زمین کشیده می شود.