یکی از اصلی ترین مدلهای لباس زنانه ، لباس شب یا لباس مجلسی است که خانمها توجه ویژه ای به آن دارند . بنابر این قبل از هر چیز در این مقاله به تعریف لباس شب و انواع لباس مجلسی میپردازیم .

لباس شب یا مجلسی چیست ؟

لباس شب به تن پوشی بلند یا کوتاه گفته می‌شود که در موقعیت‌های رسمی و یا مهمانی‌ها پوشیده میشود . نوع محبوب لباس مجلسی پیراهن است .

تاریخچه این مدل لباس به  سال 1920 برمیگردد . زمانی که زنان جوان نسبت به زنان قبل خود با توجه به تغییرات فرهنگی و پیشرفتهای بوجود آمده از اختیار و استقلال  بیشتر برخوردار شدند و این توانایی را پیدا کردند که برای اولین بار در تاریخ در مجالس و مهمانی های بزرگ رسمی شرکت کنند .

در آن زمان لباس های شب بیشتر پیراهن های کوتاه همراه با دستکش های بلند بود که بسیار زیبا و چشم نواز بودند و به مرور به لباس شب معروف شدند . 

لباس های مجلسی از جنس های مختلف و متنوعی و در رنگ ها و مدل های بی نظیر فراوانی تولید شده بودند که هر کس بسته به نوع سلیقه و فرهنگی که داشت از آن ها برای رفتن به مجالس رسمی و یا مهمانیها استفاده می کرده است .
 از سال 1930 تمامی لباس های شب دچار تغییر و تحولات فروان و جدیدی شد که به طور کلی ماهیتشان کاملا تغییر کرد . یعنی پیراهن های بلند ، تنگ و باریک دارای برش های زیبا و جذاب جایگزین پیراهن های کوتاه شد اما همچنان عده ایی بودند که از لباس های شب کوتاه نیز استفاده می کردند .
از سال 1947 مجموعه کریستین دیور لباس های شب به طور کلی سبکشان تغییر کرد .  این مدل از سبک لباس ها در آن زمان بیشتر در تن بازیگر محبوب یعنی مرلین مونرو دیده می شد . در دهه 1950 سبک لباس های فرانسوی بیشتر مورد استقبال بانوان و زنان جوان قرار گرفت به طوری که ملیت ها و قوم های مختلف این سبک لباس ها را به تن داشتند .
افرادی که به هنر و پوشیدن لباس های متفاوت و زیا علاقه زیادی از خود نشان می دهند در دهه های 1970 تا 1990 این مدل از لباس ها برایشان جذاب و زیبا بوده است . در طی این سال ها طراحان از تلاش های خود ست نکشیدند و در تکاپو دادند تا طرح های زیبا و جذاب زیبایی را از خود خلق کنند و به این ترتیب مردم زیادی از کار های آن ها استقبال کردند .
عصر طلایی طراحی لباس های شب تقریبا از سال 2000 به بعد شکوفا شد و ایده های جدید و نو زیادی را به آن ها اضافه کردند . تنوع کار به این دلیل زیاد است که افراد دارای سلایق مختلف و گوناگونی هستند بنابراین انتخاب های آن ها نیز متفاوت است .

Wedding Dress Styles Through the Years | Essense of Australia


انواع لباس مجلسی

  1. لباس‌ مجلسی شیفت

لباس‌های شب شیفت از مدلهای بسیار محبوب دهه ۱۹۶۰ بودند. لباس‌های شیفت جزء گروه لباس‌های ساده دسته‌بندی می‌شوند. لباس‌های شیفت عموماً کوتاه و بدون آستین هستند. لباس‌های شیفت برای افرادی که ساختار بدنی آن‌ها مستطیلی است می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. ترکیب این نوع لباس شب با کفش‌های پاشنه‌بلند و یا بوت‌های‌ بلند تا زانو می‌تواند ترکیب مناسبی برای حضور در جمع‌های دوستانه باشد.

  1. لباسهای مجلسی  جذب و بدن‌نما

لباس‌های شب جذب همان‌طور که از اسمشان مشخص است لباس‌های بسیار جذب هستند که ساختار و فرم اندام را کاملاً نشان می‌دهند. لباس‌های جذب گزینه مناسبی برای خانم‌هایی است که اندام‌ها جزء فرم محبوب ساعت شنی است و آن‌ها می‌توانند با پوشیدن  این سبک لباس شب در مراسم‌های غیررسمی چهره جذابی از خود به نمایش بگذارند.

  1. لباس‌ مجلسی کلوش 

طراحی لباس‌های شب کلوش به این صورت است که در قسمت بالاتنه و باسن جذب هستند و دامن آن‌ها از روی باسن گشاد می‌شود. همین طراحی باعث می‌شود تا لباس شبیه به حرف A دیده شود. لباس‌های کلوش مناسب موقعیت‌های غیررسمی و افرادی با اندام گلابی‌شکل است.

  1. لباس‌ مجلسی پیچشی 

از ویژگی‌های اصلی این مدل لباس شب می‌توان به بسته بودن قسمت جلوی آن اشاره کرد؛ اما این بسته بودن کمی متفاوت‌تر از طرح‌‌های دیگر است. همان‌طور که از اسم این مدل می‌توان متوجه شد یک‌طرف این لباس از قسمت جلو به دور کمر می‌پیچید و با یک دکمه یا کمربند در قسمت کمربسته می‌شود. این مدل لباس شب برای خانم‌هایی که اندامی ورزشی با ساختار ساعت شنی دارند بسیار مناسب است.


  1. لباس‌ مجلسی شب بندی 

لباس‌های شب بندی مناسب‌ترین مدل برای فصل تابستان هستند. لباس‌های بندی آستین ندارند و یقه گرد آن‌ها تنها با یک یا چند بند که به دور گردن گره می‌خورند بسته می‌شود. لباس‌های بندی مناسب افرادی است که می‌خواهند توجه همه را به خود جذب کنند. همین امر باعث می‌شود تا مدل مناسبی برای مراسم‌های رسمی نباشند.

  1. لباس‌ مجلسی نامتقارن 

گاهی اوقات پیش می‌آید که به یک مهمانی دعوت می‌شویم اما هیچ اطلاعی از رسمی یا غیررسمی بودن آن نداریم. در چنین زمان‌هایی لباس‌های شب نامتقارن مناسب‌ترین مدل برای انتخاب لباس هستند. در این مدل معمولاً یک قسمت با قسمت دیگر هماهنگی ندارد. برای مثال، دامن قسمت پشت از قسمت جلو بلندتر است یا یک‌طرف با آستین و طرف دیگر آن بدون آستین است.

  1. لباس مجلسی کوتاه و بلند 

لباس شب کوتاه و بلند هم نوعی لباس شب نامتقارن محسوب می‌شود. معمولاً در این مدل دامن قسمت پشت از دامن قسمت جلو کوتاه‌تر است. ترکیب این مدل با کفش‌‌های پاشنه‌بلند می‌تواند ترکیب مناسبی برای جلب‌توجه و خودنمایی در جمع‌های دوستانه و غیررسمی باشد.

  1. لباس مجلسی راسته 

مدل لباس شب راسته همان‌طور که از نامش مشخص است با توجه به خطوط و انحناهای بدن طراحی می‌شود و همین باعث می‌شود که خیلی بدن‌نما یا گشاد نباشند. دوخت و طراحی ساده این مدل لباس شب و البته بلندی دامن آن‌ها که معمولاً به زانو می‌رسد باعث می‌شود تا مدل راسته انتخاب مناسبی برای خانم‌هایی با ساختار بدنی ساعت شنی برای شرکت در مراسم‌های کاری و رسمی باشد.

  1. لباس مجلسی با دامن کوتاه 

این مدل لباس شب برای آن دسته از افرادی که برای لباس پوشیدن کمی شیطنت به خرج می‌دهند مدل بسیار مناسبی است. از جزئیات این لباس این‌طور می‌توان گفت که قسمت بالاتنه آن‌ها جذب است و یک دامن کوتاه و چین‌دار به قسمت کمر و پهلو آن‌ها اضافه می‌شود.


Edward Arsouni Couture Spring/Summer 2019-2020 | Fashion gowns, Fashion  dresses, Pretty dresses

مراکز خرید لباس مجلسی در تهران

 تقاطع خیابان ولیعصر با خیابان نوفل لوشاتو، سال هاست با مغازه های فروش لباس مجلسی زنانه شناخته می شود. از معروف ترین مراکز خرید لباس مجلسی در تهران که روزانه خریداران زیادی را از نقاط مختلف تهران و حتی سایر شهرهای ایران به سمت خود می کشاند، پاساژ شانزه لیزه در چهارراه امیر اکرم است.با توجه به اینکه تولیدی های لباس مجلسی در این محدوده قرار دارند، پس نگران تنوع در طرح و رنگ و قیمت نباشید. وجود مغازه های فروش لباس بچگانه در کنار مغازه های فروش لباس مجلسی و دسترسی سریع و آسان با مترو، اتوبوس و تاکسی، از ویژگی های خوب این مرکز خرید لباس مجلسی در تهران است.

اگر از چهارراه امیراکرم به سمت شمال حرکت کنید، پس از رد شدن از چهارراه ولیعصر با یک پیاده روی تقریبا بیست دقیقه ای به میدان ولیعصر می رسید. پاساژ اهدا در اطراف میدان ولیعصر و تقریبا تمام دیگر مغازه های این محدوده، لباس های مجلسی زنانه شیک و با قیمت مناسبی می فروشند. اگر قیمت و تنوع در طرح و رنگ لباس مجلسی برایتان مهم است، می توانید با یک روز وقت گذاشتن میدان ولیعصر، چهارراه امیر اکرم و شانزه لیزه را زیر و رو کنید و حتما دست پر به خانه برگردید. همچنین با وجود رستوران های سنتی و فست فودهای متعدد در این محدوده، نگرانی شما درمورد غذایتان در هنگام خرید، بی مورد خواهد بود.

همینطور در پاساژهای معتبر شهر در منطقه ونک ، تجریش و یا شهرک غرب میتوانید بسیاری از فروشندگان برندها و مدلهای جدید لباس مجلسی را پیدا کنید .

بسیاری از بوتیک ها و مزونهای خاص نیز در تمام مناطق شهر تهران اقدام به فروش جدیدترین مدلهای لباس مجلسی میکنند که با اندکی پرس و جو و یا جستجو در شبکه های اجتماعی میتوانید آنها را پیدا کنید .

اما بهترین روش برای خرید لباس مجلسی کدام است ؟

Vintage Dress Models – Fashion dresses

بهترین روش برای خرید لباس مجلسی

این روزها با توجه به گستردگی شهرها و زیاد شدن مراکز خرید جستجو برای خرید لباس مجلسی شیک و ارزان بسیار پیچیده شده . وجود مزونها و بوتیکهای متعدد و بدون نظارت که لباسها را با برندهای ساختگی و قیمتهای گزاف فروخته و یا شلوغی و ترافیک شهرهای بزرگ که  جستجو برای خریدن یک لباس مناسب را دشوار ساخته است تمایل برای خرید لباس شب اینترنتی را هر روز افزایش داده است . با شیوع ویروس کرونا و تعطیلی بسیاری از واحدهای فروش لباس حضوری خرید لباس باز هم مشکل تر شده است .

به همین دلیل بسیاری از فروشگاههای لباس مجلسی فروش خود را بصورت اینترنتی و در شبکه های اجتماعی انجام میدهند . اما این نوع خرید نیز مشکلات خاص خود را دارد .

خرید از فروشگاههایی که به اصطلاح بصورت آنلاین محصولات خود را در شبکه های اجتماعی عرضه میکنند معمولا معتبر نبوده و خرید را با ریسک همراه میکنند . مثل اندازه نبودن لباس بعد از تحویل و یا کیفیت پایین و عدم تشابه با عکسهای نمایش داده شده .

پس بهترین روش خرید لباس مجلسی مراجعه به سایتهای و اپلیکیشنهای معتبر فروش لباس است . این فروشگاههای اینترنتی به شما امکان میدهند لباسهای اصل و با کیفیت را از بین صدها برند فقط با فشردن چند دکمه انتخاب و خریداری کنید . این فروشگاهها معمولا اصالت کالا و همچنین امکان بازگشت وجه را در صورت مغایرت تضمین میکنند.

ASOS Dark Based Floral Print Midi Pencil Dress - ShopperBoard

معرفی بهترین فروشگاه اینترنتی لباس مجلسی

یکی از فروشگاههای محبوب و موفق که در این مقاله بعنوان بهترین فروشگاه اینترنتی لباس مجلسی معرفی میگردد فروشگاه اینترنتی لباس زنانه پروِ است .

این فروشگاه علاوه بر اینکه جدیدترین لباسهای شب و مجلسی از برترین برندهای ایران و جهان را به دقت دستچین کرده و با بهترین قیمت در سایت و اپلیکیشن پرو به مخاطبان خود ارائه میدهد با برقراری سرویس پرو در محل به مشتریان خود این امکان را داده تا چندین مدل لباس و کیف و کفش و... را انتخاب کنند تا برای پرو به آدرس آنها در تهران ارسال شود تا با خیال راحت کالاها را از نزدیک ببینند و امتحان کنند و در صورت تمایل خریداری کنند .

ارسال فوری و رایگان برای خریدهای بالا تر از 150 هزار تومان نیز از ویژگیهای دیگر این فروشگاه اینترنتی است .

پرو علاوه بر سرویس پرو در محل سرویس دیگری بنام پروموبیل را در اختیار مشتریان خود قرارداده که بسیار جالب توجه است .

پروموبیل بوتیک سیار پرو است که به در خواست کاربران به آدرس آنها اعزام میشود و مثل یک فروشگاه بیش از 170 قلم کالا را در خود جای داده تا مشتریان بتوانند در آدرس خود از این فروشگاه سیار خرید کنند .

سرویسهای جذاب ، تنوع کالا ، بسته بندی زیبا ،قیمت منصفانه و کیفیت بالای اقلام موجود این فروشگاه را به بهترین فروشگاه اینترنتی لباس زنانه در سال 99 تبدیل نموده است .

برای اطلاعات بیشتر میتوانید به سایت پرو مراجعه فرمایید .


وست پاییزه