لباس مجلسی یا لباس شب رسمی گونه‌ای پوشاک زنانه است که معمولاً در مراسم و جشنها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پوشش تاریخچه‌ای بسیار طولانی دارد و مدل یا طرح‌های امروزی در اصل بروزشده قدیمی‌ترهای آن هستند. این پوشاک بیشتر در مراسم‌های رسمی یا عروسیها استفاده می‌شود.برای خرید لباس مجلسی مناسب ابتدا بهتر است با انواع آن آشنا شویم .

انواع لباس شب

  1. لباس‌ شیفت / Shift Dress

لباس‌های شیفت از مدهای بسیار محبوب دهه ۱۹۶۰ بودند. لباس‌های شیفت جزء گروه لباس‌های ساده دسته‌بندی می‌شوند. لباس‌های شیفت عموماً کوتاه و بدون آستین هستند. لباس‌های شیفت برای افرادی که ساختار بدنی آن‌ها مستطیلی است می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. ترکیب این نوع لباس شب با کفش‌های پاشنه‌بلند و یا بوت‌های‌ بلند تا زانو می‌تواند ترکیب مناسبی برای حضور در جمع‌های دوستانه باشد.

Womens Blueberry Lace Detail Shift Dress - Reiss Hattie Lace ...

  1. لباس شب جذب و بدن‌نما / Bodycon Dress

لباس‌های جذب همان‌طور که از اسمشان مشخص است لباس‌های بسیار جذب هستند که ساختار و فرم اندام را کاملاً نشان می‌دهند. لباس‌های جذب گزینه مناسبی برای خانم‌هایی است که اندام‌ها جزء فرم محبوب ساعت شنی است و آن‌ها می‌توانند با پوشیدن  این سبک لباس شب در مراسم‌های غیررسمی چهره جذابی از خود به نمایش بگذارند.

  1. لباس‌ شب کلوش /A-Line Dress

طراحی لباس‌های کلوش به این صورت است که در قسمت بالاتنه و باسن جذب هستند و دامن آن‌ها از روی باسن گشاد می‌شود. همین طراحی باعث می‌شود تا لباس شبیه به حرف A دیده شود. لباس‌های کلوش مناسب موقعیت‌های غیررسمی و افرادی با اندام گلابی‌شکل است.

Taylor Lace A-Line Dress & Reviews - Dresses - Women - Macy's

  1. لباس‌ شب پیچشی /Wrap Dress

از ویژگی‌های اصلی این مدل لباس می‌توان به بسته بودن قسمت جلوی آن اشاره کرد؛ اما این بسته بودن کمی متفاوت‌تر از طرح‌‌های دیگر است. همان‌طور که از اسم این مدل می‌توان متوجه شد یک‌طرف این لباس از قسمت جلو به دور کمر می‌پیچید و با یک دکمه یا کمربند در قسمت کمربسته می‌شود. این مدل لباس شب برای خانم‌هایی که اندامی ورزشی با ساختار ساعت شنی دارند بسیار مناسب است.

  1. لباس‌ شب بندی /Halter Dress

لباس‌های بندی مناسب‌ترین مدل برای فصل تابستان هستند. لباس‌های بندی آستین ندارند و یقه گرد آن‌ها تنها با یک یا چند بند که به دور گردن گره می‌خورند بسته می‌شود. لباس‌های بندی مناسب افرادی است که می‌خواهند توجه همه را به خود جذب کنند. همین امر باعث می‌شود تا مدل مناسبی برای مراسم‌های رسمی نباشند.

  1. لباس‌ شب نامتقارن /Asymmetrical Dress

گاهی اوقات پیش می‌آید که به یک مهمانی دعوت می‌شویم اما هیچ اطلاعی از رسمی یا غیررسمی بودن آن نداریم. در چنین زمان‌هایی لباس‌های نامتقارن مناسب‌ترین مدل برای انتخاب لباس هستند. در این مدل معمولاً یک قسمت با قسمت دیگر هماهنگی ندارد. برای مثال، دامن قسمت پشت از قسمت جلو بلندتر است یا یک‌طرف با آستین و طرف دیگر آن بدون آستین است.


  1. لباس شب کوتاه و بلند /High-Low Dress

لباس کوتاه و بلند هم نوعی لباس شب نامتقارن محسوب می‌شود. معمولاً در این مدل دامن قسمت پشت از دامن قسمت جلو کوتاه‌تر است. ترکیب این مدل با کفش‌‌های پاشنه‌بلند می‌تواند ترکیب مناسبی برای جلب‌توجه و خودنمایی در جمع‌های دوستانه و غیررسمی باشد.


  1. لباس شب راسته /Sheath Dress

مدل راسته همان‌طور که از نامش مشخص است با توجه به خطوط و انحناهای بدن طراحی می‌شود و همین باعث می‌شود که خیلی بدن‌نما یا گشاد نباشند. دوخت و طراحی ساده این مدل لباس شب و البته بلندی دامن آن‌ها که معمولاً به زانو می‌رسد باعث می‌شود تا مدل راسته انتخاب مناسبی برای خانم‌هایی با ساختار بدنی ساعت شنی برای شرکت در مراسم‌های کاری و رسمی باشد.

  1. لباس شب با دامن کوتاه /Peplum Dress

این مدل لباس شب برای آن دسته از افرادی که برای لباس پوشیدن کمی شیطنت به خرج می‌دهند مدل بسیار مناسبی است. از جزئیات این لباس این‌طور می‌توان گفت که قسمت بالاتنه آن‌ها جذب است و یک دامن کوتاه و چین‌دار به قسمت کمر و پهلو آن‌ها اضافه می‌شود.


 برای دیدن مدلهای بیشتر و قیمت لباس های مجلسی به قسمت خرید لباس مجلسی مراجعه نمایید .