در فصل تابستان به دلیل آب و هوای گرمی که بر غالب مناطق کشور ما حاکم است، بایستی برای انتخاب رنگ شال یا روسری، صرفا به دنبال رنگ‌های روشن و یا رنگ‌های خنثی بروید. رنگ‌های تیره بنابر ذات خود به عنوان یک بخاری عمل کرده و گرمای ناشی از تابش مستقیم نور خورشید را به خود جذب و سپس به بدن ما منتقل می کنند و همین امر باعث می‌شود که در روزهای گرم سال، زمانی که لباس تیره‌ای پوشیده ایم، دو برابر احساس حرارت و گرما کنیم.

رنگ‌های روشن اما حرارت کم تری را به خود جذب کرده و باعث می شوند بدن انسان دمای متعادل تری را تجربه کند.


از سوی دیگر بسیاری از خانم‌های ایرانی علاوه بر پوشش روسری، حجاب چادر را نیز دارند که به دلیل رنگ مشکی چادر، لازم می نماید این بانوان در فصل تابستان از رنگ‌های روشن برای انتخاب شال و روسری یا سایر لباس‌های خود استفاده کنند.

 

یکی از مهم ترین نکات در هنگام خرید شال و روسریِ تابستانی

 انتخاب طرح است. همانطور که گفتیم روسری و شال در کشور ما یک پوشش ثابت محسوب می‌شود و بانوان از هر قشر و طیفی، این نوع حجاب را در فضاهای عمومی رعایت می کنند. از این رو بازار روسری و شال مملو از طرح های متنوع برای سلیقه های متفاوت است. معمولا هر طرحی برای گروه سنی خاصی مناسب است، بنابراین هم فروشندگان و هم خریداران روسری و شال بایستی به این موضوع توجه داشته باشند و گزینه های مناسبی را انتخاب نمایند. در خصوص روسری و شال تابستانی اهمیت این موضوع دو چندان می شود، چرا که پارچه های نخی، حریر، ابریشم و ساتن معمولا طرح های متنوع تری نسبت به انواع ضخیم تر پارچه دارند. این تنوع گسترده از یک سو یک امتیاز محسوب شده و از سوی دیگر انتخاب را قدری سخت تر می کند. شال های تابستانیِ سبک، با رنگ های روشن و یا خنثی و به صورت تک رنگ می توانند گزینه های مناسبی برای فصل تابستان باشند. در خصوص روسری هم، روسری های با زمینه های روشن و طرح های خلوت، انتخاب شایسته ای خواهند بود. این که می گوییم طرح های خلوت، به دلیل گرمای تابستان و تاثیر این گونه طرح ها بر ناخودآگاه افراد است. طرح های خلوت به خصوص طرح گل های بهاری، تاثیر بسیار مثبتی را بر ذهن دارند و همان هوای مطبوع بهاری را برای افراد تداعی می کنند، اما بالعکس طرح های شلوغ، احساس بیشتری از گرما را به شما انتقال می‌دهند. بنابراین پیشنهاد ما به فروشندگان و خریداران شال و روسری های تابستانی این است که به سراغ شال های تک رنگ و روشن و روسری های زمینه روشن با طرح های خلوت بروند.


توجه به این امر ضروری است که نکاتی که در بالا ارائه شد، به معنای نامناسب بودن سایر اجناس شال و روسری و یا نامطلوب بودن سایر طرح‌ها نیست، بلکه همانطور که در ابتدا گفته شد، این نکات هم به فروشندگان و هم به خریداران شال و روسری کمک خواهد کرد که برای روزهای گرم تابستانی و انواع مصارفی که طی این فصل برای شال و روسری دارند، انتخاب بهتر و هوشمندانه تری داشته باشند.