اکنون در دوره ای زندگی می کنیم که تنوع بسیار بالایی در انتخاب و خرید مانتو وجود دارد. بعضی از افراد ترجیح بر این دارند که یک مانتو را آماده از مغازه خرید کنند که حتما باید مانتو پرو شود .بعضی دیگر بر اثر مشغله کاری حتی وقت و حوصله پرو را هم ندارند و به صورت اینترنتی خرید می کنند ،ولی بعضی افراد بسیار نکته بین و ریز بین هستند و ترجیح می دهند که یک پارچه مانتویی خریداری کنند و طبق سلیقه و طرح ایده ال خود یک مانتو دوخته و بر تن کنند ما در اینجا هستیم که به شما راهنماییی دهیم که اگر جزو این دسته از افراد هستید باید چه نوع پارچه مانتویی تهیه کنید ، پارچه مانتو شما باید چه ویژگی هایی داشته باشد . در ادامه شما را با انواع پارچه مانتویی بیشتر آشنا خواهیم کرد.

انواع پارچه مانتویی

انواع پارچه مانتو

کیفیت پارچه مانتو شما باید به طوری باشد که مناسب برای مانتو باشد پارچه ای که نه خیلی نازک باشد و نه خیلی زخیم نه سنگین باشد نه سبک و همانطور که می دانید این موارد بستگی فصل هم دارد یعنی شما باید در فصل های گرم از انواع پارچه مانتویی نخی استفاده کنید و در فصل های سرد از پارچه مانتویی زخیم تر برای مثال پارچه ریون. این جنس پارچه را با نام ویسکوز هم می­‌شناسند و یا پارچه ابریشم متعلق به مانتوهای با پارچه ابریشم می­ باشد یا پارچه نخی بهترین فصل برای پوشش مانتوهای نخی فصل تابستان است. 

توضیحی راجب جنس پارچه مانتو

ریون 

این پارچه مانتویی در هوای گرم و خشک بهترین کاربرد را دارد و از آنجائی‌ که متریال این پارچه الیاف مصنوعی و بازیافتی از پنبه و چوب است، در برابر رطوبت به خوبی پارچه کتان عمل نمی ­کند. اما قیمت مناسب و نسبتا ارزانی دارد و از پرطرفدارترین و پرتقاضاترین پارچه‌­های مناسب مانتو در ایران است. البته به جز قیمت، دارای مزیت­‌های دیگری مانند عدم چروک به دلیل قابلیت کشی بودن بالا و لطافت به دلیل ضخامت کم می­‌باشد.

ابریشم 

قیمت بالای این پارچه مانتویی علاوه بر قدرت استحکام خود پارچه مانتویی، به علت سختی پروسه تولید ابریشم از پیله تا بافت دستی است. بنابراین مانتوهای ابریشم را معمولا در مراسم‌­های خاص و بسیار مهم بر تن می‌­کنند.

مانتوی نخی

نخی 

پارچه مانتویی نخی بر خلاف ابریشم در هوای گرم تابستان به پوست تن شما نمی‌­چسبند، بلکه برعکس با انتقال گرما از بدنتان به فضای بیرون باعث خنکی می­‌شوند. مطمئنم در این فصل در خیابان، دانشگاه و محل کار این مانتوها را با طرح و رنگ‌­های زیبا و شاد متنوعی دیده‌­اید.

مشخصات اصلی پارچه مانتو

بیشتر مردم پارچه مانتویی را با صفاتی مثل لطیف ،زبر،کشی ،نخی ،ضخیم ، نازک وغیره می شناسند. این صفات ساده به صورت دقیق تر و رسمی تر بررسی کنیم .

پارچه مانتو کشی و غیره کشی 

پارچه مانتویی می تواند تار پودی یا تخت بافت باشد. این نو پارچه کش نمی آید. پارچه مانتویی کشی ،در دو نوع وجود دارند: کش در یک جهت یا در عرض کش، تمام کش و یا کشی درو جهت.پارچه مانتویی کشی یک پارچه بدن نما هست.

میزان چروک پارچه مانتو

افرادی به علت مشغله فروان وقت و زمان اتو کشیدن لباس ها را ندارند ،قبل از خرید این جنس پارچه مانتویی یک گوشه از پارچه را با دست مچاله کرده تا میزان چروک پذیری پارچه را بسنجید.

خرید مانتو

زیر دست 

هر کس برای خرید لباس اول جنس آن را لمس می کند حس لامسه نقش مهمی در خرید کردن دارد که خرید مانتو هم از این قاعده مستثنا نمی باشد. اگر پارچه مانتو زیر دست خوبی نداشته باشد سالیان سال در همان مغازه می مانند زبری و لطافت پارچه مانتو در این قسمت خود را نشان می دهد.

ضخامت پارچه مانتو 

ضخامت پارچه مانتو برای هر فصل مختلف است. مثلا برای تابستان نخی و لطیف می باشد. در پاییز و زمستان که هوا سرد تر می شود پارچه مانتو فوتر ،پشمی و خز دار مورد تو جه هستند.