قبل از اینکه بخواهیم به سراغ  این موضوع برویم که اصلا مانتو هنری به چه سبک مانتوهایی گفته می شود می خواهیم گذری داشته باشیم بر تاریخچه مانتو.
با سایت پُرو همراه باشید تا بیشتر درباره تاریخچه مانتو آشنا شوید.

مانتو هنری بهاره

تاریخچه مانتو 

بدون شک برای شما هم این موضوع باید جذابیت داشته باشد که چرا امروزه مانتو به عنوان یک پوشش برای خانم ها مورد استفاده قرار میگیرید؟!
در سال های بسیار دور( قرن 17 و 18) خانم ها برای پوشش خود از لباس  و پیراهن های مختلف در طرح های مختلف استفاده می کردند که با گذر زمان و تا به امروز در شکل های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است تا به امروز که شکل مانتو به خود گرفته اند.
شاید با خودتان فکر کنید که استفاده از یک پوشش مناسب برای خانم ها یک امر واجب می باشد و بیشتر در کشورهای اسلامی این موضوع اهمیت زیادی دارد و به آن توجه زیادی می شود و در کشورهای اروپایی خانم ها می توانند هر پوششی که دوست دارند داشته باشند.
اما باید بگوییم که حقیقت چیز دیگری است. در کشورهای اروپایی اولین بار پیراهن های گشاد و بلند پوششی برای حضور خانم ها در مجالس و میهمانی ها در نظر گرفته شد و با گذر زمان تغییراتی در این پوشش به وجود آمد تا به امروز که شکل مانتو به خود گرفته است.

مانتو اسپرت هنری

هدف از طراحی مانتو

در کشورهای اروپایی هدف از طرحی پیراهن این بود که بتوانند آن را  جای گزین دامن های بلند و کوتاه که رایج ترین پوشش زنان اروپایی است کرده و جایگزین مناسبی برای برخی از لباس های آن ها باشد.
لباس ها و پیراهن هایی که در آن زمان طراحی می شد دارای آستین هایی تا آرنج با سرآستین های چین دار بودند که زیبایی خاصی به لباس می دادند.
برای دوخت این سبک لباس ها از پارچه های مختلف در رنگبندی های مختلفی استفاده می شده است. در اواخر قرن 17 که مانتو به عنوان پوشش متداول برای خانم ها معرفی و شناخته شد برای اولین بار در مکان های رسمی همچون دادگاه مورد استفاده قرار گرفت.
مانتو به عنوان یک حجاب برای کشورهای اسلامی از جمله ایران شناخته شده و مورد استفاده قرار میگیرد. استفاده از انواع مانتو، در محل ها و مناسبت های گوناگون مرسوم است. خانم های ایرانی شاغل یا غیر شاغل همیشه به دنبال مانتوهای متفاوت هستند تا  از آن ها در محیط کاری یا مراسم های مختلف استفاده کنند. مانتو هنری همچون مانتو سنتی یکی از همین مدل مانتو هاست که برای حضور در مراسم خاص که جنبه هنری و دورهمی دارد بیشتر استفاده می شود.

مانتو دخترانه هنری

سوالات مربوط به مانتو هنری

  1. مانتو هنری به چه سبک مانتوهایی گفته می شود؟
    مانتوهای سنتی، مانتوهایی که با پارچه های طرحدار خاص که نشان دهنده فرهنگ و آداب و رسوم خاصی می باشد مانتوهای هنری هستند.
  2.  پارچه مناسب برای مانتو مدل هنری چه پارچه ای است؟
    پارچه های گلدار، چهارخونه، پارچه های طرحدار گزینه های مناسبی هستند برای طراحی و دوخت مانتوهای هنری.

خرید مانتو هنری

مانتو هنری که در شکل و طراحی مانتوهی سنتی در بازار وجود دارند مانند لبس هایی است که مادربزرگ های ما در زمان های گذشته از آنها استفاده می کردند و هر طرح و سبک آن نماد فرهنگ و آدب و رسوم شهرها و استان های مختلف و گاهی آداب و رسوم کشورهای مختلف می باشد.
مانتوهای هنری در طرح های چهارخونه، گل دار، خل خالی و.... دوخته و طراحی می شوند و طرفداران خاص خود را دارا می باشند و از جمله مدل مانتوهایی هستند که از دهه 50 و 60 به بعد بیشتر مورد استفاده قرار گرفته است

مانتو هنری سنتی

جمع بندی

با توجه به این موضوع که در کشورهای اسلامی چادر به عنوان حجاب برتر شناخته شده است خانم هایی هستند که از مانتوهای بلند که اندام آن ها را نشان نمی هد برای پوشش خود استفاده می کنند.