چرا شال و روسری ها پرز می دهند؟
روش های از بین بردن پرز شال و روسری
شال و روسری خود را با سرکه بشویید
از نوار چسب استفاده کنید
از ریش تراش الکتریکی استفاده کنید
از سنگ پا استفاده کنید
از دستکش پلاستیکی استفاده کنید
استفاده از جوراب نایلونی نازک
درنهایت برای از بین بردن پُرژ شال و روسری
سوالات مربوط به چند روش راحت و جذاب برای بین بردن پرز شال و روسری

چرا شال و روسری ها پرز می دهند؟

بدون شک برای شما هم پیش آمده است که بعد از خرید شال مورد نظرتان متوجه شوید که جنس آن به گونه ای است که پُرز می دهد. علت این مسئله چه چیز می تواند باشد؟ در حقیقت باید بگوییم که پُرز توده ای از الیاف به هم پیچیده می باشد که در زمان شستشو از سطح پارچه آزاد می شوند.
این الیاف آزاد شده از سطح پارچه از درون نخ ها خارج می شوند و به وسیله نیرو اصطکاکی به شکل گوله در می آمده روی سطح پارچه باقی می مانند.
البته ناگفته نماند که تمام شال و روسری ها از خود ایجاد پُرز نمی کنند بلکه آن دسته از شال و روسری هایی که از الیاف کوتاه طراحی و تولید شده اند از خود ایجاد پُرز می کنند.( شال و روسری هایی که از الیاف مصنوعی در آن ها بیشتر استفاده شده است).

از بین بردن پُرز شال با سرکه

روش های از بین بردن پرز شال و روسری

خب در ابتدا اشاره کردیم که اصلا پُرز شال و روسری چطور به وجود می آیند. اگر شما هم در کمد لباس های خود شال و روسری دارید که از خود ایجاد پُرز می کنند بهتر است که چند روش راحت و جذاب برای از بین بردن پُرز شال و روسری را به خوبی فرا بگیرید تا بتوانید به راحتی از شر پُرزهای شال و روسری خود خلاص شوید.
کارهایی که برای از بین بردن این پُرزهای می توانید انجام دهید عبارتند از:

 1. شال و روسری خود را با سرکه بشویید.
 2. از نوار چسب استفاده کنید
 3. از ریش تراش الکتریکی استفاده کنید
 4. از سنگ پا استفاده کنید.
 5. از دستکش پلاستیکی استفاده کنید
 6. استفاده از جوراب نایلونی نازک

در مطالب بالا به 6 روش ساده و در دسترس که به کمک آن ها شما می توانید از شر پُرزهای شال و روسری خود خلاص شوید اشاره کرده ایم. حال می خواهیم هر یک از این روش ها را به اختصار برایتان توضیح دهیم تا بهتر و راحتر بتوانید از هر یک از آن ها برای از بین بردن پُرز شال و روسری خود استفاده کنید.

 • شال و روسری خود را با سرکه بشویید

شاید برایتان جالب باشد که برای شستشوی شال و روسری خود باید از سرکه استفاده کنید. حتما می گویید که با این روش شال یا روسری شما قطعا بوی سرکه را به خود خواهد گرفت و شما اصلا این موضوع را دوست ندارید.
نگران نباشید اگر به همین طریق که در ادامه توضیح داده شده است عمل کنید شال یا روسری شما بوی سرکه را جذب نخواهد کرد.
یک فنجان سرکه سفید را با کمی مایع نرم کننده لباس ترکیب کنید بعد از آنکه ترکیب مایع شستشوی شما آماده شد شال یا روسری خود را در آن قرار داده و با آرامی شروع به شستن کنید. سرکه سفید به شما کمک م یکند تا از شر پُرزهای شال و روسری خود خلاص شوید.

از بین بردن پُرز شال با سنگ پا

 • از نوار چسب استفاده کنید

استفاده از نوار چسب تنها برای جلد کردن کتاب و دفتر و کارهای اینچنین نیست. یکی از چند روش راحت و جذاب برای از بین برد پُرز شال و روسری همین نوار چسب می باشد.
برای این کار بهترین گزینه نوار چسب های پهن می باشند. قسمتی از نوار چسب را دور دست خود بپیچید و آن را آرام روی شال یا روسری حرکت دهید( حرکت دست و نوار چسب باید از بالا به سمت پایین صورت گیرد).

 • از ریش تراش الکتریکی استفاده کنید

ریش تراش همسر خود را بردارید و خیلی آرام با فاصله آن را روی شال و روسری بچرخانید تا پُرزهای روی آن ها را بردارید. دقت کنید که باید این کار خیلی آرام انجام شود زیرا در صورت محکم انجام دادن این حرکت باعث خواهید شد که بافت شال و روسری شما آسیب ببیند.

 • از سنگ پا استفاده کنید

 سنگ پا را به آرامی در جهت پارچه حرکت دهید. دقت کنید که از سنگ پا نیز مانند ریش تراس باید به آرامی استفاده کنید. ( از سنگ پا برای از بین بردن پُرز شال و روسری ابریشم، ساتن و حریر نکشید چون باعث پارگی این پارچه های لطیف می شود).

 • از دستکش پلاستیکی استفاده کنید

خانم ها با دستکش آشپزخانه یا همان دستکش پلاستیکی آشنایی کامل دارند.  دستکش پلاستیکی دست کنید و آن را روی شال یا روسری بکشید. 

 • استفاده از جوراب نایلونی نازک

جوراب را دستتون کنید و آن را روی پارچه بکشید، پرزهای بلند و گوله گوله های درشت به راحتی به جوراب میچسبند. 

دستکش پلاستیکی برای از بین بردن پُرز شال

درنهایت برای از بین بردن پُرژ شال و روسری  

ما سعی کردیم که در این مقاله چند روش راحت و جذاب برای بین بردن پرز شال و روسری را به شما آموزش دهیم. امیدواریم که توانسته باشیم در این راستا شما را به خوبی راهنمایی کنیم.

سوالات مربوط به چند روش راحت و جذاب برای بین بردن پرز شال و روسری

 1. بهترین راه برای از بین بردن پُرزهای شال و روسری چیست؟
  روش های سنتی و خانگی همچون استفاده از نوار چسب بهترین روش برای از بین بردن پُرزهای شال و روسری است.
 2. علت پُرز دادن شال و روسری چیست؟
  استفاده از الیاف غیر طبیعی و مصنوعی که در پارچه برخی از شال و روسری ها استفاده شده است.
 3. از جوراب نازک می توان برای از بین بردن پُرز شال و روسری استفاده کرد؟
  بله، می توانید از جوراب های نازک برای از بین بردن پُرز شال و روسری استفاده کنید.