اصول ست کردن رنگ ها با یکدیگر
کاربرد علم رنگ شناسی درست کردن لباس
سلیقه جمعی در زمینه رنگ لباس
تاثیر رنگ سال در نوع ست لباس
نکاتی در مورد ست کردن رنگ ها
بهترین ست های مانتو، شال و کیف زنانه
در نهایت اینکه
سوالات مربوط به چه رنگی رو با چه رنگی ست کنیم؟

امروزه با پیدایش فشن شو ها، کت واک ها و سالن های مد به صورت گسترده و پا به عرصه گذاشتن صنعت مدلینگ و ظهور مدل های فراوان در سرتا سر صفحات و شبکه های اجتماعی، مسئله ی انتخاب استایل و ظاهر و نحوه ی ست کردن رنگ ها با هم بسیار آسان شده و به راحتی و در یک لحظه می توان تنها با نگاه کوتاهی به این پیج ها، ست مورد نظر خود را انتخاب نمود و به سرعت برای خرید آن اقدام کرد.

اصول ست کردن رنگ ها با یکدیگر

اصول ست کردن رنگ ها با یکدیگر شامل تمام قوانینی می شود که در دنیای مد و لباس و سبک های گوناگون پوشش در سراسر دنیا مطرح است و درباره ی سلیقه ی اکثریت در این زمینه بحث می کند.

این اصول به صورت کلی از قواعدی مانند قواعد زیر پیروی می کند:

 1. کاربرد علم رنگ شناسی درست کردن لباس
 2. سلیقه جمعی در زمینه رنگ لباس
 3. تاثیر رنگ سال در نوع ست لباس

ست کردن رنگ ها با یکدیگر

کاربرد علم رنگ شناسی درست کردن لباس

دانستن علم رنگ شناسی بسیار بر روی نحوه ست کردن رنگ ها با یکدیگر، مخصوصا در زمینه پوشش تاثیر گذار است. به طور مثال از طریق این علم متوجه می شویم که مثلا رنگ مشکی با اکثر رنگ ها ترکیب خوبی می سازد و یک رنگ سازگار است. همچنین در میابیم که در کنار یک رنگ گرم لازم است که حتما از رنگ های خنثی استفاده شود تا تاثیر آن رنگ گرم به خوبی احساس شودو ترفند ها و قلق هایی از این قبیل که همه از طریق شناخت کامل بر علم رنگ شناسی به دست می آید.

سلیقه جمعی در زمینه رنگ لباس 

سلیقه ی جمعی آن سلیقه ای است که اکثریت مردم با آن موافقند. به فرض مثال تقریبا 90 درصد افراد از دیدن دیگران در لباس های متشکل از دو رنگ سفید و مشکی لذت می برند و اشخاصی که لباس هایی با این ترکیب رنگ می پوشند را شیک قلمداد می کنند. همچنین معمولا کسانی که همیشه لباس هایی سراسر مشکی می پوشند از طرف جمع مورد سرزنش قرار می گیرند. چرا که اکثریت رنگ مشکی را به نشانه غم و اندوه معنا کرده و رنگ های شاد را عامل سرزندگی می دانند.

تاثیر رنگ سال در نوع ست لباس

رنگ سال نیز عاملی است که بر اصول ست کردن رنگ ها با یکدیگر در یک برهه زمانی تاثیر می گذارد و آن را تغییر می دهد. به عنوان مثال می توان گفت مثلا اگر رنگ سال برای امسال ترکیب زرد و طوسی است دیگر از الان تا آخر سال تمامی فشن شو ها، مزون ها و فروشگاه ها و غیره سعی می کنند که تولیداتی را که متشکل از این دو رنگ هستند، تبلیغ کنند.

 بنابراین به دلیل فراگیر شدن و استفاده شدن این ترکیب رنگ توسط مردم، دیگران نیز تمایل پیدا می کنند با این جریان همراه شده و ست هایی با این ترکیب رنگ را برای پوشش خود انتخاب کنند. با استفاده از رنگ سال دیگر نیازی نیست هی به این موضوع فکر کنیم که باید چه رنگی را با چه رنگی ست کنیم؟ زیرا در اکثر فروشگاه ها ست مناسب برای رنگ سال را در ویترین گذاشته اند و در معرض دید عموم قرار داده اند.

تاثیر رنگ ها در نوع لباس

نکاتی در مورد ست کردن رنگ ها 

در ست کردن رنگ ها در استایل شخصی خود بهتر است نکات زیر را رعایت کنیم:

 • در لباس های انتخابی خود حداکثر از سه رنگ استفاده کنیم. با این روش می توانیم مطمئن شویم که لباسمان زیاد رنگارنگ نیست.
 • از درجات مختلف رنگ استفاده کنیم. مثلا: یکی از لباس ها چند درجه تیره تر و دیگری چند درجه روشن تر باشد.
 • در پوشش خود از رنگ های اصلی استفاده کنیم. به طور مثال استفاده از یک تاپ سفید در کنار یک شلوار جین آبی ترکیب زیبایی به حساب می آید.
 • رنگ پوست نیز درست کردن بسیار تاثیر گذار است. در این مورد بهتر است رنگ پوست خود را در نظر بگیریم و سپس با توجه به آن نسبت انتخاب یک ست زیبا برای خود اقدام کنیم. بهتر است برای پوست های تیره حداکثر از ست دو رنگه و برای پوست های سفید حداکثر از ستی شامل سه رنگ استفاده شود.

بهترین ست های مانتو، شال و کیف زنانه

چند نمونه از بهترین ست های مانتو، شال و کیف زنانه را در زیر برای شما نام برده ایم:

 • ترکیب یک شلوار جین و مانتو جین آبی با یک شال سبز و کیف صورتی کمرنگ تشکیل دهنده ی یک استایل شیک و بی نظیر است.
 • ترکیب یک مانتو سفید با یک شال طوسی و یک کیف زنانه قرمز استایلی منحصر به فرد می سازد.
 • ترکیب یک مانتو زرد به همراه یک شال زرد بنفش و یک کیف مشکی استایلی بهاری و شاد و سرزنده را رقم میزند.
 • ترکیب مانتو سفید با یک شال کله غازی و یک کیف نسکافه ای بسیار شیک و چشم نواز خواهد بود.
 • ترکیب یک مانتو گلبهی با یک شال طوسی و کیف سفید استایلی مناسب و دلنشین و زیباست.

در ضمن یادتان باشد که به هنگام خرید مانتو، خرید شال و همچنین خرید کیف زنانه حتما به برند محصول مورد نظر توجه کنید تا بتوانید محصولی را بخرید که از لحاظ کیفیت و جنس کاملا ارزنده باشد. زیرا جنس و کیفیت آنچه استفاده می کنیم، تاثیر بسیار زیادی در میزان جذابیت استایل ما خواهند داشت.

کاربرد علم رنگ شناسی

در نهایت اینکه 

بعد از اینکه متوجه شدید چه رنگی را با چه رنگی ست کنیم؟ باید بدانید که شما به طور قطع آزادید که هر چه دوست دارید، انتخاب کنید، بخرید و بپوشید. تا زمانی که شما ست لباس خود را دوست داشته باشید ، نظر دیگران چندان اهمیتی نخواهد داشت. ولی به هر حال بهتر است در هر صورت یک سری قوانین کلی را در پوشش خود لحاظ کنید. 

مثلا از پوشیدن رنگ مشکی با رنگ قهوه ای خودداری کرده، مگر اینکه کاملا از هماهنگ کردن این رنگ ها با هم مطمئن باشید. به عنوان مثال ترکیب لباس مشکی و کفش قهوه ای باعث می‌شود شما زیاد به چشم نیایید و همچنین موجب می شود که بیننده ها گمان کنند شما از اصلا در مورد اصول ست کردن رنگ ها، چیزی نمی دانید.

سوالات مربوط به چه رنگی رو با چه رنگی ست کنیم؟
 1. لباس قرمز با چه رنگی ست می شود؟
  رنگ قرمز را می توان با مشکی، سفید، زرد و آبی ست کرد. ولی شیک پوشی در واقع در ترکیب قرمز و مشکی است.
 2. لباس سبز با چه کفشی ست می شود؟
  بهترین رنگ کفشی که به لباس سبز می آید کفش بلوطی رنگ است که ترکیب زیبایی را با لباس سبز می سازد.
 3. رنگ خردلی به چه رنگی می آید؟
  لباس خردلی با رنگ های آبی، مشکی و سفید به خوبی جور در می آید.