انتخاب دامن مناسب

هنگامی که سایز دامن کاملا اندازه ی کمر شما باشد، همانند یک لنگر روی کمر و باسن شما عمل می کند و در تمام طول روز بدون اینکه دور بدن بچرخد یا بالا برود، سرجای خودش می ماند. اگر در کمد لباس هایتان هم دامنهایی دارید که به گناه چرخیدن دور بدنتان در حین راه رفتن گوشه ای افتاده اند، با کمی توجه پی می برید که برش ها تا حدی بالا پایین هستند که این بالا پایین بودن برش ها به علاوه ی شکل استوانه ای باعث می شود که که دامن پایین تر و بر روی باسن قرار بگیرد و با هر قدمی که بر میدارید بر روی مرکز خود می چرخد.

این مشکل به ویژه در دامنهای مدادی پیش میاید. پدیده ی چرخش به خصوص در خانم هایی که باسن بزرگی دارند بیشتر رخ میدهد. به این دلیل که این خانم ها برای آنکه دامن در ناحیه ی باسن و ران اندازه باشد مجبور به انتخاب دامنی می شوند که کمر آن گشاد است، در نتیجه از ناحیه ی کمر به جایی اتصال ندارد و حالت لنگر مانند پیدا نکرده و دور بدن می چرخد. یک را حل ارزان برای این مشکل این است که چیزی بخرید که در ناحیه باسن و ران به درستی سایز شما باشد سپس به یک خیاط مراجعه کرده و از او بخواهید که از قسمت کمر برایتان ساسون بگیرد تا به آن شکل داده و آن را محکم سر جای خود ساکن نگه دارد. 

خرید لباس بزرگتر و سپس اندازه کردن آن توسط یک خیاط یک سلاح مخفی برای برجستگی ها و فرو رفتگی های لباس است که بسیار کارآمد و مفید می باشد. اما حتی خانم هایی که بدنی صاف و بدون برجستگی (اندام مردانه ،در اصطلاح طراحان لباس ) دارند نیز با مشکل چرخش مواجه هستند که خوشبختانه با گزینه ی خیاط و ساسون بر طرف میشود. ساسون واقعا یک راه حل جادویی برای لباس هایی است که کاملا سایز و اندازه شما نیست.

دامنهای مدادی یکی از انواعی هستند که به سختی کاملا اندازه می شوند، اما حتی سایر مدل ها هم مشکلات خاص خود را دارند. پس شناخت انواع دامن های اصلی و نحوه فیت آنها بسیار مفید است. اما یادتان باشد که دامن باید در قسمت کمر و باسن کاملا اندازه باشد و باقی مشکلات به استایل شخصی هر فرد مربوط میشود. پس با ما در این مقاله همراه باشید تا با هم انواع مختلف دامن را بشناسیم و بتوانیم مناسب ترین نوع دامن را انتخاب نماییم.

دامن A-Line 

به علت شکل A مانند آنها این نام را دارند. این نوع دامن ها معمولا  تا زانو هستند و معمولا تزیین خاصی از جمله چین یا چاک ندارند. یک دامن A-Line ای که کاملا مناسب باشد باید در قسمت پایینی باسن نسبت به کمر کمی بزرگتر باشد.

a-line

a-line

دامن دایره ای

این مدل که به عنوان دامن اسکیت بازان نیز معروف است، به شکل یک دایره دوخته می شود. در قسمت لبه ها خم کمانی شکلی دارد و هیچ نوع ساسون، چین و یا جمع شدگی ای ندارد. یک دامن دایره ای مناسب در قسمت کمر راحت است و به صورت کمانی در اطراف پاها قرار می گیرد. و انتخاب بسیار خوبی برای کسانی است که لباسی بدون تزیینات اضافه را دوست دارند.

دامن دایره ای

دامن دایره ای

دامن ماکسی

دامنی بلند که روی قوزک پا می افتد. طول دامنهای ماکسی باید اندازه ای باشد که لبه های آن روی قوزک پا قرار بگیرند (برای خانم های قد بلند) و یا کمی روی زمین کشیده شود ( برای خانم های قد کوتاه).

دامن ماکسی

دامن ماکسی

دامن ماکسی

دامن مینی

دامنی است که لبه ی پایینی، بالاتر از زانو قرار بگیرد. به طور متوسط از کمر تا لبه ی پایین آن بین ۲۵ تا ۳۵ سانتی متر است. اگر شما بلند قد هستید، دامنی احتیاج دارید که بلندتر باشد تا باسن اتان را بپوشاند. خانم هایی با قد کوتاه تر میتوانند استایل هایی را انتخاب کنند که دقیقا روی کمرشان قرار می گیرند در حالی که طول دامنشان در این جا مشکلی پیش نمیاورد.

دامن مینی

دامن Wrap (لُنگی)

 یک دامن لنگی درست همانند اسمش یک پارچه کتان به نسبت ضخیم است که دور کمر می پیچد و با دو بند در جای خود محکم بسته می شود. اگر کاملا اندازه ی شما نباشد وقتی که آن را می بندید از سر زانو باز می ماند و به این معنا است که این دامن تقریبا کوچک است. یک دامن لنگی مناسب به اندازه ی کافی پارچه دارد تا دو سر آن کاملا روی هم قرار بگیرد و از پهلو بسته شود و پوشش بیشتری در قسمت جلویی پاها ایجاد کند.

دامن لنگی

دامن لنگی

دامن لنگی

دامن Midi

 این دامن الهام گرفته از سال های ۱۹۷۰ است و تقریبا در سری دامن های کوتاه است و روی زانو یا دقیقا زیر زانو قرار می گیرد. Midi کلاسیک وسط ساق پا قرار می گیرد، دقیقا جایی که پاها شروع به باریک شدن می شوند.

midi

midi

midi

دامن Tulip( به معنی گل لاله)

این نوع دامن در قسمت کمر تنگ تر است و پارچه ی آن چین های اضافی ای در قسمت جلویی دارد، که شکل و مدل گلبرگ های لاله را القا می کند. اگرچین های Tulip در قسمت جلویی محکم نباشند، دامن های بسیار خطرناکی برای پوشیدن هستند. زیرا در هنگام راه رفتن و نشستن ممکن است چین های دامن از هم باز شوند.

tulip

tulip

اگر تا به حال دامن های زیپ دار از پشت یا پهلو را پوشیده باشید، احتمالا با مشکل برجسته شدن زیپ و پف دار بودن زیپ که حالت ناصافی نیز دارد مواجه شده اید. این ناصافی می تواند به دلایل متعددی به وجود بیاید، اما شایع ترین آن به این علت به وجود می آید که جنس دامن یا جنس نواری که زیپ روی آن سوار می شود تفاوت دارد. به عنوان مثال اگر دامن نخی یا کتانی باشد و نوار زیپ از جنس پلی استر بعد از شستشو تا حدی آب می رود و کوچک می شود که باعث می شود پلی استر جمع شود و ظاهری ناصاف ایجاد کند. اگر این مشکل به این دلیل به وجود آمد تنها راه حل، جا به جا کردن زیپ با زیپی دیگر است که جنس نوار آن از کتان باشد.

زیپ ناصاف ممکن است به این علت به وجود بیاید که تولید کننده زمان کافی برای نصب زیپ نداشته است یا اینکه زیپ نامناسبی برای لباس انتخاب کرده.

هرچند که زیپ نامریی برای درزهای کناری ممکن است که به این جهت که قابل رویت نیست به نظر عالی بیاید اما کاربردی نیست. زیرا درز کناری یکی از مهم ترین و اصلی ترین بخش های یک دامن است. یک زیپ نامریی برای این قسمت بسیار ضعیف است و همیشه کشیده، جمع و چین خورده خواهد شد. و یک زیپ برجسته و چین خورده آن را به راحتی به یک دامن نامناسب تبدیل خواهد کرد.